Tekošais reitings

Sacensību kalendārs

«   janvāris 2022   »
PiOtTrCePiSeSv
     1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      

visas sacensības

Mūžības ceļā devusies “Taku-O mamma” Anne Braggins

 

Mūžības ceļā devusies “Taku-O mamma”

Anne Braggins

Orientēšanās pasaulē plaši pazīstamā, kā “Taku-O mamma” Anne Braggins, 84 gadu vecumā, pēc ilgas cīņas ar vēzi 27. novembrī savās mājās mierīgi devās mūžības ceļā.

Anne ar orientēšanās sportu sāka nodarboties pagājušā gadsimta 70to gadu beigās.

No 1989. gada līdz 1992. gadam bija Lielbritānijas orientēšanās federācijas priekšsēdētāja.

1989. gadā Zviedrijā pasaules orientēšanās čempionāta laikā, viņa tika iepazīstināta ar orientēšanās sporta paveidu invalīdiem. Tolaik Lielbritānijas sporta ministrs noteica, ka visām sporta pārvaldes institūcijām ir jānodrošina invalīdiem iespējas nodarboties ar sportu. Anne saņēma atbalstu 1990. gadā doties uz O’Ringen Zviedrijā apgūt orientēšanās pasākumu organizāciju cilvēkiem ar īpašajām vajadzībām.

Anne neatlaidīgi strādāja, lai Taku-O veiksmīgi nostiprinātos Lielbritānijā un pēc tam arī sāka strauji attīstīties starpatautiskajā līmenī. 1993. gadā viņa starptautiskajā orientēšanās federācijā (turpmāk tekstā “IOF”) sāka vadīt Taku-O darba grupu, kura drīz vien kļuva par Taku-O komiteju un vēlāk pārtapa par Taku-O komisiju un Anne ieņēma priekšsēdētājas amatu līdz 2010. gadam.

1993. gadā viņa uzrakstīja grāmatu “Taku orientēšanās – visaptverošā praktiska rokasgrāmata”, 64 lappuses A4 formātā ar daudzām ilustrācijām un krāsainajām kartēm. Šī grāmata tika arī tulkota un izdota citās valstīs, tajā skaitā arī mūsu kaimiņzemē Krievijā.

Annei bija ļoti ass prāts, izstrādājot Taku-O attīstības plānus un sacensību noteikumus.

Viņas vadībā nosaukums invalīdu orientēšanās tika pārdēvēta par Trail Orienteering (Taku orientēšanās) un IOF Taku-O apstiprināja, kā oficiālu orientēšanās sporta ceturto disciplīnu un noteica, ka tā ir līdzvērtīga pārējām trīs orientēšanās sporta disciplīnām. Anne paredzēja Taku-O. kā augstākās kvalitātes orientēšanās sporta disciplīnu, kas piesaistītu gan cilvēkus ar īpašajām vajadzībām, gan arī orientieristus bez invaliditātes no valstīm visā pasaulē. Lai sniegtu savu redzējumu, viņa bija iesaistīta daudzās ievērojamās sarunās ar daudziem un ar citiem, kuriem bija alternatīvi uzskati par to, kā rīkot sacensības, jo īpaši Zviedrijā. Bet Anne cīnījās tālāk, līdz panāca no daudziem nopietnāku attieksmi pret šo orientēšanās sporta disciplīnu.

IOF augsti novērtēja Annes veikumu Taku-O attīstībā starptautiskajā līmenī un viņa tika ne vienu reizi vien apbalvota.

Anne Braggins bija ļoti priecīga un augstu novērtēja Taku-O attīstību Latvijā:

- 2000. gadā 11. maijā, kad Jūrmalā, Vaivaros notika pirmās oficiālās Taku-O sacensības “TU VARI” es biju viņai aizsūtījis kartes u.c. materiālus saistītus ar šīm sacensībām. Kā atbildi es saņēmu, kurā viņa teica, ka tas esot bijis ļoti izcils darbs un novēlēja mums veiksmi tālākajā darbā un izteica cerību kādreiz starptautiskajās sacensībās redzēt arī Latvijas orientieristus. Tieši tādu pašu no vērtējumu no viņas saņēmu par karti, distanci u.c. materiāliem no pirmā Latvijas čempionāta, kurš 2005.g. norisinājās Rīgā, Kronvalda parkā;

- 2008. gadā, kad Ventspilī notika pirmais oficiālais Taku-O Eiropas čempionāts Anne Braggins augstu novērtēja gan distances, gan kartes, gan arī sacensību organizāciju, pasakot ka tās bija vislabākās sacensības Taku-O vēsturē.

- Anne Latvijā bija piedalījusies arī dažās citās Taku-O sacensībās un viņai arī tās ļoti patika.

Jānis Bergs

(Taku-O pamatlicējs Latvijā)